top of page

תזונה בתבונה - מה נאכל וממה נימנע?

מתכונים ונהנים

שובו אלינו לעיתים קרובות וצפו בפרטים המתמלאים עם הזמן

המתכונים להלן הם מתכונים המבוססים עקרונות "תזונת 10 המזונות" של דוקטור  עדיאל תל אורן. רוב התזונה שלי מבוססת על עקרונות אלה, תקוותי היא כי הכתוב פה יהווה מעין "מתאבן" שיעודד אותך לשנות אורחות חיים ולקחת אחריות על בריאותך.

אשמח לקבל תגובות/משוב/הערות וכד'

תוכן החוברת מוגן בזכויות יוצרים ©. אין להעתיק או להשתמש בכולו או בחלקים ממנו ללא אישור בכתב מהיוצרת – תמי קלייטמן. טל: 052-3677047 כתובת מייל:tami@doctor-lu-and-tami.com

תמי קלייטמן במטבחה

תודה לדפני דנון היקרה לי  על התמונה

מהיר, טעים
וגם
בריא

הקדמה - סוג של וידוי:

 1. אינני אישה של מטבח ובישולים ולא צרכנית של מתכונים. כשאני נתקלת במתכון, לעולם איני קוראת את תוכנו עד הסוף. לפעמים, אם שורה עלי הרוח, אני מצליחה לקרוא את רשימת רכיבי המתכון וכבר מהרשימה אני מבינה את המהות. עם השנים פיתחתי סוג של יכולת סינון מיוחדת: למקרא רשימת הרכיבים במתכון, המח שלי שולח אלי לפה מעין טעימה מוקדמת שמאותתת לי אם "בא לי" או אם "מעניין את הלשון שלי או את חוש הטעם שלי" לעשות עם זה משהו. אם כן - אני משתמשת ביכולת החושית הזו וממירה בעיני רוחי את המתכון לכזה שמתאים יותר לטעמי ולהעדפותיי הקולינאריות.  

 2. אני בטוחה שיש לי איזושהי לקות למידה. כזאת מסוג שטרם הוגדר. אני מכנה אותה כ "קושי בהבנת הוראות". אני פשוט לא מסוגלת להבין הוראות (לא של מרשמים ולא כאלה שנאמרות לי בע"פ, ולא כאלה שנלוות למוצרי צריכה שונים). כשאני רואה לפני הוראות מהסוג הנ"ל נוצרת בי התחושה כי לא סומכים על האינטליגנציה שלי. אני חווה את זה כמעין עלבון לאינטואיציה היצירתית שלי. תמיד אני רוצה לנסות את הדברים לבד. ללמוד בדרכי שלי. לא תמיד זה מצליח לי אבל אני לא מפסיקה לנסות.

 3. ובכל זאת אני מעלה על הכתב כמה מתכונים מנצחים (לטעמי) שהרכבתי במהלך השנים (וגם רשמתי למקרה שאצטרך להעביר למישהו יום אחד ואשכח). הם פשוטים, טעימים, ומיועדים למי ששונא לבשל על פי מתכונים! עשיתי את זה פשוט וקל, ואני סומכת על הניסיון ועל האינטואיציה שלכם שיתחברו יחדיו ויכוונו אתכם להצלחה.  

כל מתכון כולל בדר"כ:

- מוצרי בסיס

- מרכיבים למתכון

- רוטב נלווה

- המלצה להגשה וזהו.

בקיצור ולעניין.

 לפני שאמשיך חשוב שתדעו:

 • כדי לא להטעות אחרים - רק מתכונים המבוססים על 10 המזונות ייכללו באתר. אם ברצונכם להמליץ על מתכון שרכיביו חורגים מ-10 המזונות – אנא ציינו מהי החריגה ואני אשקול אם להכלילו. אם אצליח – אעיר הערות כנדרש.

 • בכוונה תחילה לא כתבתי בכמה מנות מדובר. הדבר תלוי במידת התיאבון של הסועד/ת. לעיתים הכמות מספיקה לאדם אחד (רעב) אחד או לארבעה (פחות רעבים).

 • לפעמים אני לא מציינת כמות בהוראות להכנה. במקרה כזה - השתמשו בניסיון ובאינטואיציה שלכם, נסו ודווחו על התוצאות.

כללים מנחים בהרכבת המתכונים:
 (רוב המתכונים מכיליםמזונות המשתייכים כולם לעשרת המזונות המומלצים של דוקטור תל אורן). 

במקרר

בסביבת העבודה

 • תבלינים, שמן זית, שמן קוקוס וכו'.

שלי תמיד יש: ירקות עונתיים, ירקות תבלין טריים, פירות עונתיים, שקדים/אגוזים/גרעינים/זרעונים מזנים שונים, חמאות מהנ"ל, קמחים אורגנים מקוקוס, עדשים, אורז ודגנים נטולי גלוטין אחרים. (אני ממעטת להשתמש בהם אך הם ישנם שם למקרה צורך). יש במקרר גםרטבי בסיס (שאני מכינה בעוד מועד כדי שיהיו זמינים כשאצטרך). לאחרונה נוסף "דייר" חדש למקרר שלי – אלה אטריות הקונג'אק. אני קונה את אלה ללא חומר משמר קטלני וללא שום תוספת אחרת. את שבחי הקונג'אק אפרט אולי בפוסט עתידי. אבל בינתיים אני ממלצה עליו מכיוון שהוא ממלא, כמעט ללא קלוריות, עוזר לאיזון החיידקים הטובים במעי והעיקר – הוא חסר טעם. הוא מקבל את הטעם של סביבת המזון בה הוא נמצא ובכך יתרונות.

 • ירקות קפואים, פירות יער קפואים, פירות טריים שחתכתי והקפאתי, בננות מוקפאות ולימון מגולען וטחון דק בתוספת מלח שאני שומרת במקפיא ומשתמשת לרטבים, לגלידות טבעיות, לשייקים ועוד.

במקפיא

במזווה

 • פסטות מדגנים ללא גלוטן, דגנים ללא גלוטן, פריכיות אורז וכוסמת (בהם אני משתמשת לעיתים רחוקות בלבד) קטניות מזנים שונים.

המתכונים

This is a title.

המאפים הביתיים של תמי
הקושי הגדול ביותר של מי שנמצא רגיש לגלוטן לרדת מגלוטן הוא עניין הלחם.
תזונה נכונה קמה ונופלת על האפשרות/אי האפשרות לוותר על לחם. 

אז יש לי חדשות נפלאות בשבילכם!
אין צורך לותר על לחם!
את המתכונים הבאים אני מכינה בשגרה. שיפרתי ושכללתי קצת מתכונים שמצאתי באינטרנט והתגובות נלהבות. יוצאים דברי מאפה נפלאים, טעימים, ובריאים. 

ב ה צ ל ח ה

 • מאש

 • קינואה

 • אמרנט

 • עדשים שחורות

 • עדשים כתומות

את אותו המתכון אפשר לעשות עם (מתכונים שטרם ניסיתי)

עדשים ירוקות

 (עוד רעיונות)?

ניתן גם להוסיף לעיסה:  זיתים גרוסים, קימל, אגוזים, שקדים, גרעיני חמניה וכו, ובקיצור – מה שבא (כמובן מהמזונות המשתייגים לעשרת המזונות)  - כיד הדמיון הטובה עליכם.

התבנית המומלצת לשימוש

 

להשרות בקערה מכוסה ל 8 שעות:

3 כוסות כוסמת ירוקה אורגנית שטופה היטב.

3 כוסות מים

כעבור שמונה שעות:

לטחון בבלנדר עד שמתקבלת עיסה לבנה חלקה.

להחזיר לקערה ל – 8 שעות בטמפרטורת חדר או 12 שעות במקרר

 

בתום הזמן:

לערבל פנימה

 1. 1 כף שמן קוקוס אורגני (של חברת ONE)

 2. 1 כף סילאן

 3. 2 כפיות מלח הימליה

 

להכניס לתנור שחומם מראש ל 175 מעלות

לאפות 90 דקות. להוציא ולאפשר קירור בחדר.

הערה: אני משתמשת בתבנית סיליקון לאינגליש קייק. זה מאפשר שליפת הלחם בקלות מבלי שהוא ידבק לשוליים ומבלי הצורך להשתמש בנייר אפיה. הלחם מקבל את צורת התבנית ונראה פשוט מרהיב.   

את אותו המתכון אפשר לעשות עם (מתכונים שניסיתי)

 

לחם כוסמת

bottom of page