top of page

רפואה סינית - אתם שואלים ואנחנו עונים

 • כיצד פועלת הרפואה הסינית?
  הרפואה הסינית המסורתית מבוססת על מודל אנרגטי ולא על מודל ביומולקולארי כגון זה שעליו מבוססת הרפואה המערבית. הסינים העתיקים הכירו בקיומה של חיות אנרגטית, העומדת מאחורי כל צורה של חיים ותהליכי חיים. הם כינו חיות אנרגטית הזו בשם צ'י (QI). המרפאים הקדומים גילו כי אנרגיה זו זורמת בגוף בערוצים מיוחדים וקבועים, שאותם הם כינו מרידיאנים ושאותה האנרגיה, היא זו האחראית על מניעה וריפוי מחלות. כל ערוץ (מרידיאן) כזה קשור למערכת תפקודית ולמערכות פיסיולוגיות ואברים פנימיים שונים בגוף. מחלה, על פי ראיה זו, היא תוצאה מחסר אנרגטי או חוסר איזון האנרגיה הזורמת במרידיאנים ובמערכות הקשורות אליהם. נקודות דיקור הם נקודות ספציפיות לאורך ערוצי האנרגיה. לכל נקודה יש השפעה הניתנת לחיזוי על האנרגיה העוברת דרכם. המדע המודרני מדד קיום זרמים חשמליים במרידיאנים ואכן גילה זרימה מוגברת בערוצים שמופו.
 • איך נעשה הריפוי?
  ניתן לטפל במצבים רבים בצורה זו אך צריך להבין שהחזרת איזון לגוף עם בעיות שנוצרו במשך זמן רב, דורשת אף היא זמן וסבלנות מרובים. ההתקדמות עלולה להיות איטית אך עקבית. כמו בכל צורה של ריפוי, הגישה הכללית של המטופל, התזונה, הנחישות להירפא, מידת השותפות הפעילה בריפוי ונכונותו לשנות אורח חיים, כל אלה ישפיעו על הצלחה ומשך הטיפול.
 • כיצד נעשה אבחון ברפואה הסינית?
  אבחון ברפואה הסינית המסורתית נעשה על ידי בדיקה מורכבת של הדופק, הלשון, רטט של נקודות על המרידיאנים, וערוצי המרידיאנים, היסטוריה רפואית, תלונות המטופל וסימנים וסימפטומים נוספים. תכנית טיפול נבנית על בסיס הנתונים שנאספו בבדיקה והמטרה היא להביא את הגוף לאיזון מחודש ולבריאות.
 • מהם הקווים המאפיינים את הרפואה הסינית המסורתית?
  לרפואה הסינית המסורתית (TCM) יש ראייה ייחודית הנוגעת לפעילות הפיסיולוגית ולשינויים הפתולוגיים המתרחשים בגוף האדם. ראייה זו שונה בהשקפתה מהראייה המערבית ומשפיעה על האבחון ועל הטיפול בחולי. TCM מעניקה חשיבות ממעלה ראשונה למניעת המחלות וחשיבות משנית לטיפול בהן. היא מציעה לטפל במחלה על ידי חיפוש קודם של מקור ושורש המחלה תוך כדי לקיחה בחשבון של תנאי אקלים פנימיים, מקומיים ועונתיים, מיקום גיאוגרפי, ומצבו של המטופל. ה TCM גם רואה את היחסים בין האדם לטבע כמערכת אינטגראלית. קיימת חשיבות לששת הערכים האקלימיים ושבעת הרגשות בהתהוותם של מחלות.
 • מהם התיאוריות הבסיסיות של הTCM (רפואה מסורתית סינית)?
  TCM משלבת בתוכה כמה מסגרות פילוסופיות. אלה כוללות את תיאורית ה"ינג-יאנג", את תיאורית "חמשת האלמנטים", את תיאורית ה"מרידיאנים" (נקודות אנרגיה), את תיאורית ה"זנג-פו" העוסקת באיברים הפנימיים, ואת תורת ה"צ`י-קונג". דיקור הוא המרכיב העיקרי בטיפול בכולן.
 • מהו הצ`י על פי הרפואה הסינית?
  הסיניים הקדמוניים תיארו כח חיים חיוני ומרכזי, שאותו הם כינו צ`י. הוא קיים וישנו ביקום בכל ישות חיה. הצ`י יכול וחייב לזרום, לנוע ולהשתנות כל העת. הצ`י נכנס לגוף בעיקר דרך המזון ובאמצעות האוויר שאנו נושמים. מרגע כניסתו לריאות הוא מוזרם בגוף לאורכם של ערוצי זרימה מיוחדים המכונים מרידיאנים. מרדיאנים אלה מחברים בין האברים הפנימיים והם כמכלול מתחברים לשרירים ולעור הנמצא על מעטפת הגוף. דרך תעלות אנרגיה אלה מתבצע גם הקשר בין האברים הפנימיים החיוניים, ושאר אברי הגוף. כל זמן שמתקיימת זרימה רציפה וחפשית של הצ`י במרידיאנים, מתקיימת בריאות. מחלה וכאבים נוצרים כשנוצרים הפרעה או שיבושים בזרימת הצ`י במרידיאנים. באמצעות השימוש במחטים ניתן לתקן שיבושים אלה על ידי ניתוב האנרגיה למקומות שבהם מתקיימת חסימה או הוצאת האנרגיה מהמקומות בהם מתקיים גודש צ`י מיותר. להרחבת הנושא אני ממליץ להכנס למאמר שכתבתי בכתובת: http://www.my-chinese-doctor.co.il/index.files/wewritetheywriteaboutus.files/qi_kong.htm
 • מהם המחטים הסיניות?
  עדות קדומה לשימוש במחטים התגלתה בחפירות ארכיאולוגיות בהן מצאו מחטים חצובות באבן. כמו כן התגלו כתבים הנוגעים לנקודות דיקור, שנחרטו על שריון של צב מלפני כ 3000 שנה. במאה השלישית לפנה"ס נכתבו ומופו המרידיאנים השונים על ידי הקיסר הצהוב, נצר לשושלת שאנג הידועה. כתביו מתקיימים עד היום ומשמשים בסיס לרפואה הסינית. כיום עשויות המחטים הסיניות לרב מפלדת אל-חלד וקיימות באורכים ובעוביים שונים, לשימוש על פי שיקול דעתו של המטפל.
 • לאיזה עומק מחדירים את המחט?
  לאיזה עומק מחדירים את המחט? תשובה: מיקומן של נקודות הדיקור, מידותיו של המטופל, מצבו הגופני, כל אלה משפיעים על עומק החדרת המחט. לרב מוחדרת המחט לעומק של 0.5 ס"מ – 1.5 ס"מ.
 • האם החדרת המחט כרוכה בכאב או אי נוחות?
  המחטים המשמשות לדיקור שונות מאוד ממחטי מזרקי התרופות המוכרים במערב. המחטים הסיניות דקות מאוד וגמישות. למרות זאת, תיתכן תחושה של אי נוחות קלה. תחושות נוספות שעלולים להרגיש הן תחושות המלוות את תהליך הריפוי. תתכן התכווצות קלה במקום ההחדרה, תחושה של כבדות, דקדוק, הרגשה של זרם חשמלי העובר לאורך המרידיאן (ערוץ האנרגיה), תחושה של בערה או קור פנימי. תחושות אלה הן קצרות מועד ובדרך כלל חולפות תוך כמה דקות.
 • האם המחטים סטריליות?
  כדי להבטיח מניעה של זיהום, משתמשים רב המדקרים במחטים מסוטרלות, עטופות בעטיפה אישית וחד פעמיות. כדאי לברר לפני הטיפול כי אכן נעשה שימוש במחטים אלה.
 • כמה טיפולים נדרשים כדי להחלים?
  אופי התלונה, חומרתה, ההיסטוריה הרפואית של המטופל כמו גם אופי התגובה לטיפול, הם אלה שיקבעו את משך הטיפול. סבב אחד של טיפולים ברפואה הסינית הינו סבב של כ 30 טיפולים. במהלכו מעריכים את מצב המחלה. לעיתים יתכן שינוי כבר בתחילת הסבב ולעיתים נזקקים לסבב אחד או יותר נוספים. בדרך כלל דורשים מצבים אקוטיים מספר קטן יותר של ביקורים ממצבים כרוניים. אלה דורשים לעיתים טיפול ממושך. המטרה הראשונית של הרפואה הסינית היא לטפל בסיבת התהוות המחלה ובכך ליצר ריפוי לטווח ארוך. את הסימפטומים אפשר להחליש במספר קטן יחסית של טיפולים. אבל כדי למגר את המחלה נדרש זמן ארוך יותר מהזמן הנדרש לשיכוך הסימפטומים בלבד.
 • מהו תפקידו של העור וכיצד ניתן לטפל בו, על פי הרפואה הסינית?"
  העור הינו אחד האברים הפגיעים ביותר בגוף האדם. למרות שעל פי רב אין מדובר בסכנת חיים, בעיות בעור עשויות להיות מאוד לא נוחות ועשויות לגרום לסבל רב וממושך. בגלל שהעור חשוף ונראה לעין כל, בעיות בעור עלולות להוביל להיווצרותן של בעיות נפשיות ודיכאון.. מיליוני אנשים ברחבי בעולם סובלים מבעיות בעור. אלה הסובלים מהן יודעים כי ההתמודדות אתן עשויה להיות קשה ומתסכלת. חלק מהתופעות יכולות להיות קשות לריפוי ועיקשות והרפואה המערבית, ברב המקרים מציעה פתרונות לטיפול בסימפטומים בלבד. תרופות כימיות רבות מציעות הקלה מהירה אך לא מספקות פתרון לאורך זמן. בנוסף לכך ישנן לתרופות הכימיות תופעות לוואי כמו למשל הצטברות רעלים בגוף וחולשה של אברים פנימיים רבים. לכן, יותר ויותר אנשים מחפשים היום אלטרנטיבה טבעית, בטוחה יותר ושמטפלת בשורש הבעיה במקום רק לכסות על הבעיה בכל פעם שהיא מופיעה מחדש.
 • האם ניתן לטפל בבעיות עור ברפואה הסינית?
  כן. למעשה, רפואת העור הוא חלק מוכר ברפואה הסינית. טיפול בבעיות עור הוזכר בכתבי הרפואה המוקדמים כבר מ 1100 – 221 BC בסין. בעיות עור עיקשות רבות, שלא מטופלות כיאות על ידי הרפואה המערבית, מטופלות בהצלחה על ידי הרפואה הסינית והתוצאות מחזיקות מעמד לאורך זמן.
 • באיזה בעיות עור ניתן לטפל באמצעות הרפואה הסינית?
  הבעיות הנפוצות ביותר הן פצעי בגרות, רוזאיקה, דרמטיטיס, אקזמה, פסוריאסיס, עור יבש או מגרד, סבוריאה ועוד. דוקטור לו מטפל בהצלחה רבה בכל הבעיות הנ"ל.
 • מה גורם לבעיות עור על פי הרפואה הסינית?
  ברפואה הסינית המסורתית הגוף נחשב למערכת אחת שלמה המחוברת בינה לבין עצמה. למרות שביטוי של בעיות עור הינו חיצוני, שורש הבעיה הוא לעיתים קרובות מורכב ומעורבים בו חוסר איזון פנימי בין צ`י, דם, ינג יאנג, ומערכות אנרגטיות שונות של הגוף. לרב כוללת הפתולוגיה הרכב של חוסר איזון מערכתי ובעיות סביבתיות חיצוניות. חוסר האיזון הפנימי כולל מערכת חיסון חלשה, בעיות עיכול, תזונה לא ראויה, אורח חיים לא מאוזן לחץ נפשי רב, בעיות תורשתיות, וחוסר איזון אמוציונאלי. חוסר איזון פתולוגי סביבתי כולל לפעמים השפעות מזג אוויר שחודרות לגוף ומתבטאות בהופעת בעיות על העור.
 • לאלו השפעות סביבתיות ישנה השפעה על העור על פי הרפואה הסינית?
  דוגמאות להשפעות סביבתיות מוכרות המשפיעות על העור הינן: חום: מאופיין בהופעת אדמומית על העור, תחושת בעירה או חום. באלכוהול, כעס/לחץ נפשי, אוכל חריף, ומזג אוויר חם מחמירים את התופעות. רוח: מאופיין בהופעה מהירה ומעבר של הסימפטומים למקומות שונים בגוף, גירוד, וחוסר יכולת לסבול רוח. לחות: מתבטא בבעיות בקוצר נשימה, או בכי. מלווה לעיתים בתחושה של כובד בגוף. לחות ורטיבות יכולים גם להיגרם מבעיות פנימיות הנגרמות כתוצאה מאכילת מאכלים שמנים או דברי חלב. יובש: מאופיין על ידי עור קשקשי וגרד שעלול להחריף במזג אויר יבש חורפי או סתווי. קור: מאופיין על ידי כיבים פתוחים בצבע סגלגל, והחלמה איטית. מצב כזה הוא בדרך כלל מצב כרוני.
 • על פי הרפואה הסינית, איך מאבחנים חוסר איזון, שגורם למחלות עור?"
  גורמים חשובים נלקחים בחשבון לפני שמבצעים אבחון ספציפי ומרכיבים תכנית טיפול אישית. לצד בחינה זהירה, של המצב החיצוני של העור, אוספים מידע חיוני על סוג ההתפרצות, צבעה, מידת החום שלה, מצב התזונה של המטופל ורמת פעילותו. אקלים או מערך רגשי עשויים אף הם להשפיע על הסימפטומים. פרטים על הופעת המחלה, משך הבעיה ותדירות הופעתה, יחד עם סימנים אחרים בגוף הכוללים עיכול, רמת אנרגיה, רגשות, שינה, ומערכת החיסון נאספים מהמטופל על ידי תשאול, ובהתאם מתבצע אבחון.
 • כיצד מטפלים בבעיות עור ברפואה הסינית? האם על ידי דיקור?
  כל מצב, אצל כל מטופל הוא מיוחד ומתייחסים אליו לגופו. בדרך כלל הטיפול הוא בדיקור ולעיתים נדרשת תמיכה בצמחי מרפא. לעיתים קרובות מומלצים שינויים בתזונה. תמיד רצוי וראוי להוסיף אבחון על פי הרפואה הפונקציונלית ועל פי הרכב DNA.
 • כיצד מטפלים באקזמה על פי הרפואה הסינית?
  בטיפול באקזמה ננהג על פי הנוהל הבא: a. חיזוק המערכת החיסונית ובכך הפחתת רגישות לגורמי אקלים או גורמים חיצוניים. b. איזון מערך האברים הפנימיים וטיפול בחוסר האיזון הפנימי התורם ליצירת האקזמה c. שחרור רעלנים מהעור המסייע בשיכוך האודם והגירוד d. בניית הינג והדם, כדי להזין ולתקן את העור שנפגע.
 • כמה זמן דרוש כדי לראות את השפעת הדיקור על העור?
  משך הזמן הנדרש לריפוי בעיות עור תלוי במשך הזמן שקיימת הבעיה ובחומרת המחלה. באופן כללי, ניתן לראות תוצאות לעיתים כבר אחרי שבוע של טיפול יומי, אך בדרך כלל נדרשים עוד כמה חודשים עד לריפוי מלא. זאת בגלל שלוקח זמן ארוך יותר לאזן את הגוף מבפנים החוצה במקום רק לטפל בתופעות העור החיצוניות. חשוב לזכור כי טיפול בגוף כולו ולא רק בבעיות המופיעות על העור הוא המפתח לפתרון הבעיה משורש, ולא רק לכיסוי תופעות חיצוניות. על פי הרפואה הסינית, כשמתיישבת בעיה כרונית בעור, זו אינדיקציה לכך כי בריאותו של המטופל התרופפה במשך זמן ארוך. טפול בבעיית עור באמצעות הרפואה הסינית, שווה את ההשקעה בזמן ובסבלנות. לגוף בריא ומאוזן יש זיכוי גבוה בהרבה להתגבר על המחלה ולמגרה.
 • האם ניתן לפתור את בעיית ההרפס בדיקור סיני? עד כמה דיקור סיני יכול לעזור או לפתור את הבעיה? אשמח לתשובה בהקדם אני בהחלט שקלתי טיפולים.
  במקרה של HPV המטרה היא לחזק את המערכת החיסונית וללמד על אורח חיים בריא ותקין כדי שהוירוס לא יתפתח ולא יגרום לבעיות חמורות. לכן דיקור הוא חשוב לאין ערוך ואני ממליץ לך בחום לשלב אותו בשגרת חייך.
 • ברצוני לדעת האם הפנינה יכולה לעזור לגל המעבר וליובש בנרתיק שמלווה עד כאב בזמן מגע מיני?
  ישנה פורמולה העוזרת לבעיה שאת מתארת והיא כוללת פנינה, אך לא רק. בפורמולה ישנם עוד צמחים נוספים. את צריכה לקבל את המרשם מרופא העוסק בצמחי מרפא וברפואה סיbית. אשמח לעזור לך. כמו כן רצוי לבצע בדיקת חומצות אורגניות בשתן (שאלו את תמי) כדי לוודא כי אין עודף בחומצה אוקסאלית בשתן.
 • כיצד מטפלים בבלוטת התריס שנמצאת על גבול תת פעילות
  היפותיירודיזם או תת-פעילות בלוטת התריס הוא מצב שבו בלוטת התריס מייצרת מעט מדי הורמונים. סימפטומים שמהם סובלים הלוקים במחלה כוללים חלק או מירב מתסמינים הבאים: צרידות, דיבור איטי, פנים נפוחות, עפעפיים נפולים, רגישות לקור, עצירות, השמנה, שיער יבש, עור יבש, עייפות ודיכאון. ברפואה המערבית מטפלים בתופעה זו במתן הורמון סינתטי עד לאיזון הפעילות, שלעיתים יכול לארוך זמן רב ולהתיש אפילו את העמידים שבמטופלים. ברפואה הסינית כשאנרגיית הינג (ינג/יאנג) אינה יכולה למנוע את "בריחת" אנרגיית היאנג החוצה או כלפי מעלה, הדבר גורם לחוסר סדירות בפעולת אנרגיית היאנג בעיה שתוצאותיה הן הופעת הסימפטומים הנ"ל. יאנג נמוך מונע מהגוף להפיק את האנרגיה הנחוצה לו לפעילות תקינה וזה גורם לתופעות ההיפוטיירודיזם. הסיבות לאי האיזון הן כמה ויכולות להיווצא כתוצאה מינג נמוך בכליות עם אש גבוהה, אנרגית לב/כבד נמוכה או אנרגיית לב/כליות נמוכה. נחוץ מטפל מיומן כדי שיאבחן את מקור הבעיה. בדרך כלל, במיוחד במצב גבולי כמו זה שלך, ניתן לטפל במצב בעזרת דיקור ולהחזיר איזון לינג/יאנג ומכאן לשפר את המצב. חשוב לבצע תשאול עם תמי ולוודא האם קיימת בעיה בבלוטת תריס למרות שבבדיוקת הכל לכאורה תקין.
 • האם לדיקור יש מענה לכאבי פנים משתנים? אני בן 40 ובמשך כשנה סובל מכאבי פנים משתנים ( קלים עד קיצוניים). לקחתי כבר את התרופות האפשריות וכרגע יש הקלה עם ליריקה. האם לדיקור יש מענה לבעיה שלי?
  תשובה: המקור לכאבים בפנים יכול להיות מבעיות בלסת, בעיות אף אוזן וגרון בעיות עצביות (ניראלגיה טריגמינלית) בעיות כרוניות ועוד. עלי לראותך כדי לאבחן את הבעיה הספציפית שלך ובהתאם לטפל. אני מאמין שדיקור יוכל לעזור לך וממליץ ליצור קשר.
 • לפני כשנתיים עשיתי דיאטת מיצים אשר מאז ועד היום גורמת לי לכאבי בטן ולבטן נפוחה. האם תוכל לעזור לי?
  כנראה שדיאטת המיצים שעשית יצרה חומציות יתר בקיבה ויתכן גי גרמה לדלקת או לקיב. האם בדקת את הקיבה? בכל מקרה כדאי לעבור לתזונה של מזון בסיסי וגם לבוא לטיפול. דיקור עשוי לשפר את במצבך.
 • האם רפואה סינית מטפלת בבעיות מחזור? לפני שנה הופסק המחזור לביתי. הלכנו לגניקולוג ועשינו את כל הבדיקות האפשריות והוא אמר שהכל תקי ובמידה ואחרי תקופה מסויימת עדין המחזור לא יגיע בתי תאלץ לקבל גלולות לשם החזרת המחזור. ביתי בת 16 ואינני רוצה שהיא תתחיל לקחת גלולות בגיל כה צעיר שאין בכך צורך עדיין. שמעתי שהרפואה הסינית מטפלת בנושא זה. אשמח לשמוע מה דעתך בנושא.
  באשר לבעיות במחזור כבר עניתי בשאלות שנשאלתי בעבר. לפני שאת בוחרת בטיפול הורמונאלי עבור בתך אני מציע לך לנסות קודם כל טיפול בדיקור. ההצלחות בתחום זה הן רבות. בדרך כלל מדובר בינג נמוך של הכליות וטיפול דיקור יכול לפתור את הבעיה ללא תרופות. אני מציע גם לבוא ולבצע בירור מקיף בכולל בדיקות הורמונליות מיוחדות ובדיקות אחרות כדי לברר מה עומד בשורש הבעיה.
 • לפני שנה הופסק המחזור לביתי. הלכנו לגניקולוג ועשינו את כל הבדיקות האפשריות והוא אמר שהכל תקי ובמידה ואחרי תקופה מסויימת עדין המחזור לא יגיע בתי תאלץ לקבל גלולות לשם החזרת המחזור. ביתי בת 16 ואינני רוצה שהיא תתחיל לקחת גלולות בגיל כה צעיר שאין בכך צורך עדיין. שמעתי שהרפואה הסינית מטפלת בנושא זה. אשמח לשמוע מה דעתך בנושא.
  באשר לבעיות במחזור כבר עניתי בשאלות שנשאלתי בעבר. לפני שאת בוחרת בטיפול הורמונאלי עבור בתך אני מציע לך לנסות קודם כל טיפול בדיקור. ההצלחות בתחום זה הן רבות. בדרך כלל מדובר בינג נמוך של הכליות וטיפול דיקור יכול לפתור את הבעיה ללא תרופות.
 • טיפול במוקסה בשבוע 33 להריון מומלץ? אני בשבוע 33 להריוני הראשון והעובר שלי עדיין במצב עכוז. שמעתי על טיפול במוקסה. האם מומלץ? איך עושים את זה? האם יש המלצות נוספות על מנת לעודד את העובר להתהפך עם הראש למטה?
  דנה שלום, טיפול במוקזה אכן יכול לעזור אך צריך תמיכה בדיקור. מומלץ לנסות.
 • האם דיקור יכול להועיל בהפרעות שינה?
  דיקור בהחלט יכול לעזור בבעיות שינה. דוקטור לו יבדוק אותך ויברר את הסיבה לחוסר השינה. לפעמים הסיבה יכולה להיות ינג נמוך בכליות לפעמים יאנג גבוה בכבד ולפעמים בעיות של אוזניים. הרופא יבדוק אותך ויברר את הסיבה ובהתאם יביא לאיזון בינג והיאנג בגוף. עם האיזון תבוא הרגיעה והיכולת לישון. גמו כן מומלץ לבצע בירור מקיף (שאלונים, תכנית "מקסימום YOU", בדיקות מעבדה פונקציונאליות) עם תמי קלייטמן כדי לנסות ולברר את מקור הבעיה ולהציע פתרון טבעי בהתאם לתוצאות.
 • שלום, אני בת 40 ולאחרונה סובלת מנשירת שיער. האם ניתן לעזור לי?"
  נשירת שיער היא תוצאה של אחת או יותר מהסיבות הבאות: לעיתים נשירה נוצרת כתוצאה מחוסר איזון הורמונאלי, לעיתים מעודף שומן בשורש השערה, לפעמים מבעיה עצבית, חוסר אספקת חמצן בדם, תזונה לקויה, מים לא נקיים, לחץ נפשי ועוד. כדאי להגיע לרופא סיני כדי שיבדוק איפה קיים חוסר האיזון. לעיתים קרובות הנשירה יכולה להיעצר עם החזרת האיזון לגוף בעזרת דיקור וצמחי מרפא. תמיד מומלץ לבצע בדיקות מקיפות עם תמי קלייטמןברפואה הפונקציונאליות כדי לברר את מקור הבעיה ולהציע פתרון אישי המיועד למטופל הספציפי על פי נתוניו בהתאם לתשובות שהתקבלו.
 • האם דיקור סיני עוזר, ולו במעט, לגבי בציות חלשות המונעות כניסה להריון? מה אחוזי ההצלחה של הטיפול עצמו?"
  לרפואה סינית יש הצלחה רבה בטיפולי פוריות. לא ידוע לי על מחקר שמתעד אחוזי הצלחה אך מנסיוני הסיכויים גבוהים מאוד. נשים רבות עם בעיות פוריות שונות נעזרות ברפואה הסינית ופותרות בכך בעיות פוריות שלא נענו ברפואה המערבית.
 • רציתי לדעת אם אפשר לרפא צלקת (רקמת עור עבה) שנוצרה בעקבות קילוף לפני שנתיים,ע"י דיקור סינית, ואם כן למי ניתן לפנות."
  בעזרת דיקור ומשחה מיוחדת ניתן "לשבור" את הצלקת ולשפר את המצב באזור. הצלקת יכולה להתרכך ואף להיעלם. תלוי במצבה. צריך לראות את המצב ואז לתת הערכה של הסיכויים.
 • שלום ד"ר לו אני בן 50 וסובל כ 20 שנה מאבנים בכליות. מדי פעם יוצאת אבן ואז הכאבים בלתי נסבלים, אשמח לדעת אם יש לרפואה הסינית פתרון."
  אבנים בכליות על פי הרפואה הסינית עלולות לנבוע מכמה סיבות: סטגנציה (חוסר תזוזה) של צ`י (אנרגיית החיים), חום ולחות פנימיים, ובעיה של חסר בכליות. כדי להתאים לך טיפול עלי לבדקך ולדעת מה מקור הבעיה. מטרת הטיפול תהיה לשכך דלקת במידה וקיימת, להפחית יצירת אבנים, ולגרום לאבנים קיימות לצאת עם השתן. במקרה של היווצרות אבנים גדולות שאינן יכולות לצאת, ניתוח הוא האופציה מועדפת. כמו כן רצוי לבדוק את הסיבה להיוצרות אבנים. רצוי ומומלץ לבצע תשאול רחב עם תמי במרפאה ולבצע למשל בדיקת חומצות אורגניות בשתן ולברר אם יש עודף בחומצה אוקסלית שיכולה לתרום להווצרות אבנים.
 • אני בת 42 וסובלת מסבוריאה אשר מתגברת בתקופת המחזור. האם דיקור או משהו אחר ברפואה הסינית יכול לעזור? כבר התייאשתי ממשחות שלא עוזרות.
  אני יכול להבין את רמת התסכול שלך. אין פלא שהמשחות לא עוזרות. אם הן עוזרות הן עוזרות רק להקלה בסימפטומים ולא פותרות את הבעיה בשורשה. בטווח הארוך הן אף עלולות לגרום לנזק. ברפואה הסינית אנו מחפשים את מקור הבעיה ומטפלים בשורשה. בעיות עור קשות נרפאות וההקלה היא משמעותית. במרפאתי אני מטפל בבעיות עור קשות כגון פסוריאסיס וסבוריאה במידה רבה של הצלחה. האם בדקת אלרגיות? (לסבון למשל?) אני ממליץ לך לקרוא את תשובתיי הנוספות לגבי בעיות עור
 • שלום. אני סובלת מכאבי מחזור כל פעם מהיום שזה התחיל בתור נערה ועד היום. אני כבת 35 ובדרך כלל אני נעזרת באופטלגין בטיפות שמפחית את הכאבים אבל לא לגמרי. שאלתי היא, האם לרפואה הסינית יש פיתרון כי אני רוצה להפסיק את התלות בתרופות, תודה"
  כאבי מחזור אינם תופעה נורמטיבית. פתגם עתיק ברפואה הסינית אומר כי במקום שבו שנמצא מחסום (אנרגטי) ישנו כאב. כשהמחסום מוסר על ידי טיפול בערוצי האנרגיה הכאב נעלם. את צריכה לבוא להערכת מצב כדי שנוכל לגלות את שורש הבעיה ואז לטפל. בדיקור אנו משפרים את זרימת הצ`י והדם בגוף ובכך מגבירים הזנה לתאים וניקוי רעלים. בצורה כזו כאבי המחזור יכולים לפחות בצורה משמעותית ואפילו להיעלם.
 • האם ניתן ברפואה הסינית להעלים כהות הנובעת מעיפות סביב לעיניים, ופיגמנטציה קלה בעור?"
  מהתיאור הקצר שלך נראה כי יש לך בעיות בכבד אך צריך לאבחן את מצבך. אם הבעיה היא אכן בכבד אזי ניתן לטפל בה ברפואה הסינית. כמו כן רצוי לבצע בירור בריאותי מקיף עם תמי קלייטמן במרפאה) הנעשה על פי עקרונות הרפואה הפונקציונלית ולבדוק למשל האם ישנה רגישות למזון. אני מציע לך ללמוד על שיטות הריפוי במרפאה בלינק כאן.
 • האם ניתן לטפל בהזעת יתר בכפות הרגליים והידיים?
  הזעה היא פעולה רגילה ובריאה של הגוף. הגוף מתנקה כך מרעלים. אך כשיש הזעה מוגברת הדבר יכול לגרום לירידה משמעותית באיכות החיים. ברפואה הסינית אזורי ההזעה וכן כמות ההזעה נותנות למטפל רמזים לגבי אופי הבעיה. הזעת יתר בידיים וברגליים יכולים לנבוע מעודף חום בקיבה ובמעיים, לחות וחוסר איזון בטחול, חוסר אנרגיה בקיבה או מינג נמוך בכבד ובכליות. התופעה כפי שאת מתארת אותה אינה מספיקה כדי לאבחן. עלי לראותך ולבדקך כדי לאתר ולאבחן את הסיבה להזעת היתר במקרה שלך. בדרך כלל הטיפול ברפואה הסינית בהזעת יתר הוא מאוד אפקטיבי.
 • לבני בן 4 יש פוליפים באף ושקדים מוגדלים. רופא אף אוזן וגרון ממליץ לנתח. לפי מעבדת שינה המצב הוא גבולי ונתון לשיקולינו. הילד לא נושם בכלל מהאף וגם אני, אמו, לא נושמת מהאף, למרות שעשו לי ניתוח להוצאת פוליפים ושקדים בילדותי. השאלה אם יש אפשרות לטפל בבעיה הזאת ברפואה הסינית? ואם כן - איך? "
  אני מפנה אותך לקישור הבא כדי לבחון את הבעד והנגד של הניתוח. http://www.ynet.co.il/articles/1,7340,L-2871613,00.html אם תבחרו שלא לנתח (הבחירה שאני הייתי בוחר עבור בני) אזי בהחלט ניתן לעזור לו בטיפול בדיקור. השאלה איך הוא יגיב והאם יהיה שיתוף פעולה. בהצלחה.
 • אני סובל כ-7 חודשים מנימול בידיים וברגלים. בבדיקה אצל נויורולוג לא נמצאה סיבה. האם ניתן לטפל באמצעות רפואה סינית?
  חשוב לדעת האם נימול הוא הסימפטום היחיד שממנו אתה סובל או ישנן תופעות נוספות כמו אי סדירות בדופק, נדודי שינה, סחרחורות, טשטוש בראיה? חשוב לדעת כי מקור הבעיה יכול להיות שונה, ובהתאם, הטיפול. חשוב לאבחן את מכלול התופעות מהן אתה סובל ואז לקבוע מהו שורש הבעיה וכיצד ניתן לטפל בה. סביר להניח כי ניתן לעזור לך אך קודם לטיפול הוא אבחון נכון. מציע לך להיכנס לדף כאן וללמוד על שיטות הריפוי במרפאה.
 • שלום לדר לו. אני סובל מעקצוצים וזרמים ברגל ימין על מהזה מצביע?
  בעייתך עלולה להיות קשורה ללחץ חוליות המתנית על העצב הסיאתי. הדבר מצריך בדיקה כדי לודא את מקור הבעיה. אני מציע לך לבוא לבדיקה ולאבחון.
 • שלום, רציתי לדעת אם אפשר לסייע לטיפול בפיברואדנומה (גוש שפיר על בסיס הורמונלי בשד) בעזרת דיקור או צמחים סיניים?"
  אם הרופאים מציעים לך להסיר א הגידול אני מצטרף להמלצתם. טיפול בדיקור יכול לסייע למניעת הישנויות ולחיזוק המערכת החיסונית ולכן אני ממליץ עליו במקביל או אחרי הטיפול שמציעים לך הרופאים. כמו כן חשוב לבצע שינויים תזונתיים במטרה להפחית חשיפה לאסטרוגנים. במרפאתי שביהוד אנו מבצעים יעוץ תזונתי במקביל לטיפולים הרגילים. מציע לך להיכנס וללמוד כאן על היקף הטיפולים הניתנים במרפאה.
 • אני מטופל בכדורים נגד סוכרת ולחץ דם האם זה יכול להשפיע על תפקוד מיני וליצור שפיכה פנימית הכונה יש זקפה אולם...
  למרות שבמערב לא תמיד מקשרים בין סכרת ולחץ דם גבוה לבין בעיות באונות, הרי שברפואה הסינית הקשר הוא ברור. ניתן לעזור לך בדיקור גם לסכרת, גם ללחץ הדם וגם לבעית האונות. כדאי לך גם לבדוק אם אין בעיה של בלוטת ערמונית מוגדלת היוצרת לחץ על צינור הזרע ועוצרת את השפיכה. תיתכן גם חולשה בשרירים המפעילים את הלחץ וגורמים לנוזל לצאת. בכל מקרה, טיפול יכול לעזור.
 • אני סובלת מאלרגיה שמתבטאת בנזלת, התעטשויות, גרודים באף ולעיתים גם בעיניים. כל הזמן האף שלי מנוזל והטישו הוא חלק מחיי לאחרונה. איכות החיים שלי ירדה מכיוון שאני סביב האף כל הזמן. כולם חושבים שאני מקוררת אבל כמה אפשר להיות מקוררים? התשובה שלי היא אני אלרגית וזו לא התקררות... האם לדיקור יש הצלחה בתחום האלרגיה והאם יש טעם להתחיל בדיקור סיני?"
  על פי התאור שלך, את אכן סובלת מאלרגיה. אלרגיות יכולות להיות לגורמים סביבתיים (פריחה, אבק, כימיקלים, זיהום אוויר וכו`) וגם למזון שאת אוכלת. האם את מודעת לגורמים של האלרגיה שלך? בכל אופן - ברפואה המערבית עוזרים לסימפטומים. ברפואה הסינית, לעומת זאת, ניגשים לפתור את מקור הבעיה. והמקור יכול להיות שונה מאדם לאדם. לעיתים קרובות אלה הסובלים מבעיות בדרכי הנשימה סובלים מבעיות אנרגיה בטחול, כליות או בריאות. חשוב שתבואי להבדק כדי לברר מהו המקור אצלך. ברגע שאיתרנו את הבעיה, בהחלט ניתן לטפל בה בעזרת דיקור. כמו כן - בדיקות מקיפות בראי הרפואה הפונקציונאלית + בדיקות DNA (תכנית "מקסימום YOU") הניתנת על ידי תמי קלייטמן במרפאה עלולה לסייע באיתור מקור הבעיה ולרמוז לנו על דרכים לפתרונה.
 • בבדיקת c t התגלו אצלי ריבוי תאי a בריאות האם יש לי גידול? והאם יש לכך טיפול?
  הרופא שמטפל בך צריך לתת לך אבחון ומענה לשאלתך. בכל מקרה, פני לדוקטור לו כשיהיה לך אבחון מוגדר למצבך כדי שנוכל לבדוק אם הוא יוכל לעזור לך. בברכת בריאות שלמה תמי קלייטמן מנהלת המרפאה
 • האם ניתן להקטין טחול? אינני יודע מה הסיבה המדוייקת לכך שהוא מוגדל (כיום 15.8) גילו לי לימפומה בטחול, להבנתי, רדומה, ולא ממליצים לי על טיפול כרגע אלא על מעקב בלבד. כמו כן יש חוסר ברזל שלא עולה בשום שיטה וכן CRP גבוה. מלבד זאת מרגיש טוב."
  סביר להניח כי הטחול מוגדל בגלל הלימפומה. העובדה שה CRP שלך גבוה מצביעה על קיום דלקת בגוף, דבר היכול לנבוע מהבעיה בטחול. ברזל נמוך יכול לנבוע מבעיה בכבד. רצוי לבוא לבדיקה כדי לגלות את מקור הבעיה. ככלל ניתן לטפל במערכת החיסונית שלך, במטרה לעזור לגוף להתגבר על הבעיות.
 • האם יש פיתרון למחלת ויטליגו? אני נושאת את מחלת ויטליגו באיזור החזה. רציתי לדעת אם יש לכך פתרון ברפואה סינית. שמעתי מחברה שיש טיפול לכך ברפואה סינית!
  אם את מתכוונת למחלת הויטיליגו הרי שברפואה הסינית אין לכך פתרון קל. צמחי המרפא שעשויים לעזור אינם זמינים בארץ ודיקור, שעוזר במחלות עור קשות אחרות אינו עוזר הרבה בויטיליגו. האם ביררת אם את סובלת מאנמיה או מיתר תפקוד בלוטת התריס? מומלץ להגיע למרפאה ובמקביל לטיפול עם דוקטור לו, לבצע ברור מקיף ומעמיק עם תמי קלייטמן על המקור לבעיה. מציע לך להיכנס לכאן כדי ללמוד על מכלול הטיפולים המוצעים במרפאתנו.
 • אני בת 18 וסובלת מילדות מעצירות כרונית. האם ניתן ברפואה הסינית לעזור לי?
  עצירות היא בעיה של תפקוד לקוי של מערכת העיכול ובעיה של חילוף חומרים. על פי הרפואה הסינית, הטחול שולט בקיבה. אם קיימת חולשה באנרגיית היינג של הטחול, אזי לא מגיעה מספיק אנרגיה לקיבה, דבר המחליש את פעילותה. שיבושים בפעילות הקיבה יוצרים שיבוש באספקת מים למעי הגס ובשל מיעוט הנוזלים נוצרת חולשה בעצבים האחראים על כיווץ המעי ודחיפת החומר בתוכו החוצה. (פריסטלטיקה או מוטיליות). כך נוצרת עצירות. הרפואה הסינית יודעת לטפל במצב זה והיא יעילה ביותר. בעזרת דיקור יאזן הרופא את אנרגיית היינג והיאנג, דבר שיתרום להפעלת המערכות שתוארו לעיל. כמו כן ינתנו המלצות לתזונה נכונה על ידי תמי במרפאה לאחר ביצוע בירור מקיף בהתאם לעקרונות הרפואה הפונקציונלית על הסיבות האפשריות לבעיה.
 • אני בת 60, לוקחת כדורי אלטרוקסין כבר 15 שנה. בלוטת התריס שלי מאוזנת אך למרות זאת אני מרגישה חולשה. האם ניתן לעזור לי?"
  את מתארת מצב מתמשך של תשישות, מעי רגיז ותנודות במצב רוח. את גם אומרת שבלוטת התריס שלך מאוזנת. יתכן שהסיבה לתלונותיך טמונה בבעיה אחרת אך לא ניתן לאבחנה מרחוק. אני ממליצה לך לבוא לאבחון כללי כדי לבדוק ולאבחן את מצבך הרפואי. ייתכן שניתן לבדוק לעומק האם בלוטת התריס שלך אכן מאוזנת. ובאשר לעשב השעורה - גם אני, בנוסף לטיפול אצל דוקטור לו, לוקחת אלטרוקסין ולוקחת עשב שעורה (של חברת ניקן) כבר למעלה מארבע שנים. המינון שלי של נטילת האלטרוקסין, יורד כל הזמן. בכל מקרה מומלץ להתייעץ עם האנדוקרינולוג שלך בנושא היוד. בברכה תמי קלייטמן מנהלת המרפאה

Thanks! Message sent.

גם לכם יש שאלה? 

מלאו אותה משמאל, שלחו אלינו ואנו נשמח לענות עליה בהקדם.

כמו כן גם נוסיף את השאלה לרשימת השאלות לעיל כדי שמטופלים נוספים יוכלו להיתרם מהמידע שקיבלתם אתם מאתנו.  

bottom of page