אנחנו כותבים

בעיות שמיעה וטנטון בראי הרפואה הסינית


הרשימה נכתבה על ידי תמי קלייטמן בעקבות פניות רבות של מטופלים המבקשים לדעת האם ניתן לעזור לבעיות אזניים שונות שמהן הם סובלים. בעקבות הצלחתו הגדולה של דוקטור לו בטיפול בבעיות  מסוג זה, היא רשמה פה דברים אלה. ההמלצה היא גם להיכנס לדפי ”עדויות“ של מטופלים“ ולדפי ”קמפיין“ מטופלים ולקרוא על הצלחות של דוקטור לו בריפוי מחלות ותסמינים שונים.  ופורסם באתר "דוקטורס" באתר "טבעלייף" ובאתר "מאמרים". אנו מציגים אותו לראשונה פה באתר שלנו).
          
טיפול בתופעות של חירשות ברפואה המערבית הוא טיפול חלקי ועוסק בתרופות, שינוי הרגלי חיים, שימוש במכשיר שמיעה, ובחלק מן המקרים אף מוצע ניתוח העלול להיות מסובך ודורש מיומנות רבה. לעיתים, כמו במחלת מונייר, למשל, כשהטיפול המוצע נכשל, מייעצים הרופאים לסובלים מן המחלה להתאזר בסבלנות ולחכות לריפוי ספונטאני, שאכן מתרחש בחלק גדול מן המקרים. ברפואה הסינית, לעומת זאת  דרך הטיפול היא מאוד ברורה ומותווית. היא מציעה טיפול יעיל הכרוך באבחון שורש הבעיה, איתור האיבר או האיברים הפגועים, ובהכנת תכנית טיפול אישית המותאמת למטופל על פי הסימפטומים שהוא מציג.
 
כתבי הרפואה הסינית הקלאסיים מדגישים כי ריפוי יכול להתקיים רק אם הוא נעשה בבסיס המחלה. המילה "בסיס"  מתייחסת כאן אל השורש או אל המקור. "לכל נחל יש מקור ולכל צמח - שורש. אם כל הסחף ישקע במקור, הרי שהמים שיזרמו במורדו יהיו צלולים טריים וטהורים. כשמשקים שורש הוא נובט והנבט יהפוך לצמח בוגר. אלה חוקי הטבע. רופא מנוסה יחפש תמיד וקודם כל את מקור או הבסיס למחלה".
 
ובכן מהו אם כן הבסיס לחירשות על פי הרפואה הסינית?  הדיון כאן אינו על חירשות הנובעת כתוצאה מטראומה פתאומית לעור התוף (פציעה, הדף וכד') אלא בחירשות הנובעת כחלק מתהליכים הקורים בגוף, ממחלה (ורטיגו או מונייר, למשל), או מזדקנה.
 
ברפואה הסינית הכליות הן המפתח לקיום החיים. הן האחריות להתרבות, לגדילה ולהתפתחות, להתבגרות, לריאות ולנשימה, לפעילות תקינה של משק המים בגוף, לעצמות, לשיניים, לאוזניים, ולשערות הראש.  רפואה זו גורסת כי הכליות נפתחות למעלה אל האוזניים ולכן סימפטומים כמו טיניטוס (צפצוף באזניים), ורטיגו ואיבוד שמיעה מחייבים עבודה נמרצת על מערכת הכליות של המטופל. מערכת הכליות מתייחסת גם לכליות עצמן וגם להורמונים המופרשים על ידי בלוטת האדרנל הסמוכות.
 
על פי כתבי הרפואה הסינים העתיקים פתחי הכליות מצויים באוזניים ובשני האיברים האינטימיים (פי הטבעת ואברי המין). לאוזניים יש צורה דומה לזו של הכליות ומייחסים להן את היכולת לשקף את מצב הינג בכליות. ינג במצב טוב יתבטא באוזניים גדולות ובשמיעה חדה. אצל אנשים זקנים הסובלים מהידרדרות בשמיעה כתוצאה מירידה באיכות הינג בכליות, ניתן, לעיתים, לראות גם שינוי בצורת האוזניים, המקבלות מראה "נבול". בכתבי הניינג'ינג, נכתב כי הכליות מתקשרות עם האוזניים. אם הכליות מתפקדות כרא