top of page

שאלות נפוצות על הרפואה הסינית

כיצד פועלת הרפואה הסינית?

הרפואה הסינית המסורתית מבוססת על מודל אנרגטי ולא על מודל ביומולקולארי כגון זה שעליו מבוססת הרפואה המערבית. 
 
הסינים העתיקים הכירו בקיומה של חיות אנרגית, העומדת מאחורי כל צורה של חיים  ותהליכי חיים. הם כינו חיות אנרגטית הזו בשם צ'י (QI)).  
המרפאים הקדומים גילו כי אנרגיה זו זורמת בגוף בערוצים מיוחדים וקבועים, שאותם הם כינו מרידיאנים ושאותה האנרגיה, היא זו האחראית על מניעה וריפוי מחלות. 

כל ערוץ (מרידיאן)  כזה קשור למערכת תפקודית ולמערכות פיסיולוגיות ואברים פנימיים שונים בגוף. מחלה, על פי ראיה זו, היא תוצאה מחסר אנרגטי או  חוסר איזון האנרגיה  הזורמת במרידיאנים  ובמערכות הקשורות אליהם. 

 

כיצד נעשה אבחון ברפואה הסינית?

אבחון ברפואה הסינית המסורתית נעשה על ידי בדיקה מורכבת של הדופק, הלשון,  רטט של נקודות על המרידיאנים, וערוצי המרידיאנים, היסטוריה רפואית,  תלונות המטופל וסימנים וסימפטומים נוספים. תכנית טיפול נבנית על בסיס הנתונים שנאספו בבדיקה  והמטרה היא להביא את הגוף לאיזון מחודש ולבריאות.
 
איך נעשה הריפוי?
ניתן לטפל במצבים רבים בצורה זו אך צריך להבין שהחזרת איזון לגוף עם בעיות שנוצרו במשך זמן רב, דורשת אף היא זמן וסבלנות מרובים. ההתקדמות עלולה להיות איטית אך עקבית. כמו בכל צורה של ריפוי,  הגישה הכללית של המטופל, התזונה,  הנחישות להירפא, מידת השותפות הפעילה בריפוי  ונכונותו לשנות אורח חיים, כל אלה  ישפיעו על הצלחה ומשך הטיפול.
 
מהם הקווים המאפיינים את הרפואה הסינית המסורתית?
לרפואה הסינית המסורתית (TCM) יש ראייה ייחודית הנוגעת לפעילות הפיסיולוגית ולשינויים הפתולוגיים המתרחשים בגוף האדם.  ראייה זו שונה בהשקפתה מהראייה המערבית ומשפיעה על האבחון ועל הטיפול בחולי.
TCM מעניקה חשיבות ממעלה ראשונה למניעת המחלות וחשיבות משנית לטיפול בהן. היא מציעה לטפל במחלה על ידי חיפוש קודם של מקור ושורש המחלה תוך כדי לקיחה בחשבון של תנאי אקלים פנימיים, מקומיים ועונתיים, מיקום גיאוגרפי, ומצבו של המטופל.
ה TCM גם רואה את היחסים בין האדם לטבע  כמערכת אינטגראלית.  קיימת חשיבות לששת הערכים האקלימיים  ושבעת הרגשות  בהתהוותם של מחלות.  
 
מהם התיאוריות הבסיסיות של הTCM ?
TCM משלבת בתוכה כמה מסגרות פילוסופיות. אלה כוללות את תיאורית ה"ינג-יאנג", את תיאורית "חמשת האלמנטים", את תיאורית ה"מרידיאנים" (נקודות אנרגיה), את תיאורית ה"זנג-פו" העוסקת באיברים הפנימיים, ואת תורת ה"צ'י-קונג". דיקור הוא המרכיב העיקרי בטיפול בכולן. 
 
מהו הצ'י על פי הרפואה הסינית?
הסיניים הקדמוניים תיארו כח חיים חיוני ומרכזי, שאותו הם כינו צ'י. הוא קיים וישנו ביקום בכל ישות חיה. הצ'י יכול וחייב לזרום, לנוע ולהשתנות כל העת.  הצ'י נכנס לגוף בעיקר דרך המזון ובאמצעות האוויר שאנו נושמים. מרגע כניסתו לריאות הוא מוזרם בגוף לאורכם של ערוצי זרימה מיוחדים המכונים מרידיאנים. מרדיאנים אלה מחברים בין האברים הפנימיים והם כמכלול מתחברים לשרירים ולעור הנמצא על מעטפת הגוף. דרך תעלות אנרגיה אלה מתבצע גם הקשר בין האברים הפנימיים החיוניים, ושאר אברי הגוף. כל זמן שמתקיימת זרימה רציפה וחפשית של הצ'י במרידיאנים, מתקיימת בריאות. מחלה וכאבים נוצרים כשנוצרים הפרעה או שיבושים בזרימת הצ'י במרידיאנים. באמצעות השימוש במחטים ניתן לתקן שיבושים אלה על ידי ניתוב האנרגיה למקומות שבהם מתקיימת חסימה או הוצאת האנרגיה מהמקומות בהם מתקיים גודש צ'י מיותר.  
 
מהם המחטים הסיניות
עדות קדומה לשימוש במחטים התגלתה בחפירות ארכיאולוגיות בהן מצאו מחטים חצובות באבן. כמו כן התגלו כתבים הנוגעים לנקודות דיקור, שנחרטו על שריון של צב מלפני כ 3000 שנה. במאה השלישית לפנה"ס נכתבו ומופו המרידיאנים השונים על ידי הקיסר הצהוב, נצר לשושלת שאנג הידועה. כתביו מתקיימים עד היום ומשמשים בסיס לרפואה הסינית. כיום עשויות המחטים הסיניות לרב מפלדת אל-חלד וקיימות  באורכים ובעוביים שונים, לשימוש על פי שיקול דעתו של המטפל.
 
לאיזה עומק מחדירים את המחט?
מיקומן של נקודות הדיקור, מידותיו של המטופל,  מצבו הגופני, כל אלה משפיעים על עומק החדרת המחט. לרב מוחדרת המחט לעומק של 0.5 ס"מ – 1.5 ס"מ. 
 
האם החדרת המחט כואבת?
המחטים המשמשות לדיקור שונות מאוד ממחטי מזרקי התרופות המוכרים במערב. המחטים הסיניות דקות מאוד וגמישות. למרות זאת, תיתכן תחושה של אי נוחות קלה. תחושות נוספות שעלולים להרגיש הן תחושות המלוות את תהליך הריפוי. תתכן התכווצות קלה במקום ההחדרה, תחושה של כבדות, דקדוק, הרגשה של זרם חשמלי העובר לאורך המרידיאן (ערוץ האנרגיה), תחושה של בערה או קור פנימי. תחושות אלה הן קצרות מועד ובדרך כלל חולפות תוך כמה דקות.  
 
האם המחטים נקיות?
כדי להבטיח מניעה של זיהום,  משתמשים רב המדקרים במחטים מסוטרלות, עטופות בעטיפה אישית וחד פעמיות. כדאי לברר לפני הטיפול כי אכן נעשה שימוש במחטים אלה. 
 
כמה טיפולים צריך?
אופי התלונה, חומרתה, ההיסטוריה הרפואית של המטופל כמו גם אופי התגובה לטיפול, הם אלה שיקבעו את משך הטיפול. סבב אחד של טיפולים ברפואה הסינית הינו סבב של כ 30 טיפולים. במהלכו מעריכים את מצב המחלה. לעיתים יתכן שינוי כבר בתחילת הסבב ולעיתים נזקקים לסבב אחד או יותר נוספים. 
בדרך כלל דורשים מצבים אקוטיים מספר קטן יותר של ביקורים ממצבים כרוניים. אלה דורשים לעיתים טיפול ממושך. המטרה הראשונית של הרפואה הסינית היא לטפל בסיבת התהוות המחלה ובכך ליצר ריפוי לטווח ארוך. את הסימפטומים אפשר להחליש במספר קטן יחסית של טיפולים. אבל כדי למגר את המחלה נדרש זמן ארוך יותר מהזמן הנדרש לשיכוך הסימפטומים בלבד. 
 
איזה בעיות ניתן לפתור בעזרת דיקור?
ארגון הבריאות העולמית (WHO) הכריז כי דיקור מתאים לפתרון הבעיות הבאות: 
אף אוזן וגרון, כאבי שיניים, כאב אחר עקירה, דלקת חניכיים, אוטיטיס כרוני או אקוטי, סינוסיטיס כרוני או אקוטי, נזלת אקוטית או כרונית, דלקת שקדים אקוטית, בעיות במערכת הנשימה, אסטמה, ברונכיט, התקררויות ואלרגיות, בעיות במערכת העיכול, התכווצויות לא רצוניות בוושט ובלב, שיהוקים וגיהוקים, דלקת כרונית בקיבה (גסטריטיס) חומציות בקיבה, אולקוס במיקומיו השונים, קוליטיס, דיזנטריה, עצירות, שלשול, בעיות עיניים, בעיות נוירולוגיות ושרירים, כאבי ראש, מיגרנות, טרייגמינל נויראלגיה, שיתוק בפנים, שיתוק אחרי אירוע מוחי, חוסר תפקוד נוירולוגי של שלפוחית השתן, הרטבת לילה, כתף קפואה, מרפק טניס, עצב סיאטי (אישיאס) ארטריטיס, דלקת מפרקים שגרונית, וכאבי גב תחתון.
 
בסין משתמשים בדיקור גם לטיפול במגוון בעיות נוסף. כמו כאבי פרקים, נקעים, שברי הליכה, לחץ נפשי, בעיות עור, פוריות, בעיות בתפקוד מיני,  PMS בעיות גניקולוגיות רבות ועוד.    

 בברכת בריאות שלמה
תמי קלייטמן – מנהלת מרפאה
הכותבת היא מנהלת "מרכז שן-צ'י לרפואה שלמה"  מרפאת הבית הפרטית של דוקטור לו צ'אן גואנג ביהוד 

נקודות דיקור הם נקודות ספציפיות  לאורך ערוצי האנרגיה.  לכל נקודה יש השפעה הניתנת לחיזוי  על האנרגיה העוברת דרכם. המדע המודרני מדד קיום זרמים חשמליים במרידיאנים ואכן גילה זרימה מוגברת בערוצים שמופו.