top of page

אנחנו כותבים

רפואה סינית וצ'יקונג (רפואת אנרגיה)

רפואת צ'יקונג – האם זה סינית בשבילך?
על פי סקרים שונים שנעשו בשנים האחרונות במערב, מסתבר כי יותר ויותר מהחולים במחלות כרוניות ואקוטיות שונות, פונים לעזרתם של מטפלים אלטרנטיביים. פעמים רבות הם עושים זאת במקביל או במקום הטיפול הרפואי הקונבנציונאלי המוענק להם מרופאיהם המערביים.

כדוקטור לרפואה סינית וצ'יקונג הפועל בארץ, הנני נדרש לעיתים קרובות להסביר מהם היסודות עליהם מושתתת אומנותי.  מהו סוד ההצלחה שלי כרופא,  ובמה שונה הטיפול שאני מעניק מזה שמעניקים עמיתיי המערביים. 
  
אני מודה ומתוודה כי משימת ההסברה היא קשה ביותר. לא פעם  אני חש כי הסבריי אינם מספקים, כי הם קשים להבנה, לא רק להדיוטות אלא אף לאנשי מקצוע רפואיים ופרה-רפואיים. לא אחת אני נתקל בהרמת גבה מצד מטופלים או שאר בני-שיח, המקשיבים לי בנימוס עד שאני מסיים את הסבריי. וכאשר אני משתמש במושגים כגון "רופא אנרגיה" או "צ'י", הם מביטים בי בחוסר הבנה, ולעיתים אף בזלזול.
 
לפני שאתיימר להסביר את המושג "דוקטור לצ'יקונג", זן הרפואה בו התמחיתי, אפתח ואומר כי צ'יקונג רפואי הוא עתיק יומין והתקיים אלפי שנים, אלא שבתקופת הקומוניזם הוא ירד ממעמדו, כמו הרבה אומנויות סיניות עתיקות. כיום החלה פריחה מחדש של האומנויות הישנות והצ'יקונג הפך למודל טיפולי, אשר מאז 1989 קיבל הכרה רשמית מאת ממשלת סין ומונהג בבתי החולים במדינה. בשנת  1996 העניקה הממשלה בסין לזן הזה של הרפואה הסינית מעמד רשמי והוא מנוהל בבתי החולים באמצעות מערך חוקים מקיף.
 
מאז רווחת רפואת הצ'יקונג ברוב בתי החולים והיא נכללת  בתכנית לימודי הרפואה באוניברסיטאות המרכזיות והמוכרות בסין.
 
האם ניתן לשלב בין הרפואה הסינית ובין הרפואה המערבית?
המודל הסיני מראה כי השילוב הוא, אכן, אפשרי. בסין משולבת הרפואה הסינית המסורתית בתוך מערכת הבריאות הכללית, וכיום היא נחשבת כחלק בלתי נפרד מהמערך הבריאותי הציבורי. אין הפרדה ולא חייבת להיות הפרדה בין שני עולמות הרפואה – זה המערבי המודרני וזה הסיני העתיק .
 
מהי הרפואה הסינית ורפואת הצ'יקונג?
הרפואה הסינית המסורתית התפתחה במהלך 5000 השנים האחרונות. היא משלבת בתוכה כמה מסגרות פילוסופיות. אלה כוללות את תיאורית ה"ינג-יאנג", את תיאורית "חמשת האלמנטים", את תיאורית ה"מרידיאנים" (נקודות אנרגיה), את תיאורית ה"זנג-פו" העוסקת באיברים הפנימיים, ואת תורת ה"צ'י-קונג".
"רפואת הצ'יקונג" היא סוג ההתמחות שלי ולא אוכל לומר עליה משהו מהותי מעבר לכמה משפטים.
 
"צ'יקונג" מתבסס על האמונה המסורתית הסינית כי בגוף פועל שדה אנרגיה המכונה "צ'י". (יש לציין, כי למרות הצלצול, אין מדובר ביחידות אנרגיה, אותם חלקיקים-גלים אשר המדע המערבי מאמין בהן). שדה הצ'י מופק ומתוחזק על ידי מערכת הנשימה של הגוף. פירושה של המילה צ'י הוא "נשימה" או "דלק". דלק זה הוא האנרגיה שנוצרת בתהליך הנשימה והוא זה המחזיק אותנו בחיים. הוא למעשה אנרגיית החיים.
  
"קונג" פירושו עבודה, משימה או תפקיד, שעל ביצועו אחראי האומן בעל-המקצוע או המיומנות בתחום מסוים. 
 
"צ'יקונג", אם כך, הוא "עבודת הנשימה" או "אומנות השליטה על הנשימה". האומנות מתבצעת כדי להשיג ולשמור על בריאות אופטימאלית באמצעות זרימה תקינה של ה"צ'י" – או אנרגיית החיים.
  
במהלך הכשרתו וכחלק אינטגראלי ממנה, מאומן "דוקטור לצ'קונג" לשלוט על בריאותו בעזרת תרגול יומי קשוח הכולל תרגילי כושר ונשימה בהם הוא עוסק שעות רבות ביום. בעזרת תרגול זה הוא משיג רמת אנרגיה גבוהה אותה הוא מעביר למטופליו בזמן הטיפול. אנרגיה זו היא חיונית לריפוי ולבריאות. רופא שאינו שומר על כושר ובריאות גבוהים, אינו יכול לפתח אנרגיה זו ולכן אינו יכול לטפל בחולים. מבלי להיות בריא בעצמו, אין הוא יכול לרפא אחרים. בריאותו של הרופא וכושרו הגופני, אלה, אם כן, הם המאפיינים המייחדים את רופא הצ'קונג.
 
מלבד היותו בריא וכשיר, מה עוד מייחד את רופא הצ'קונג?
רופא הצ'קונג מרפא על פי העקרונות של הרפואה הסינית המסורתית. הרפואה הסינית גורסת כי הגוף הוא מעין "מיני יקום" בו מתקיימות מערכות רבות שכולן קשורות ביניהן. בגוף בריא נמצאות מערכות אלה באיזון. על פי תיאוריה זו, מתקיימת בגוף זיקה בין התהליכים השונים המתרחשים בו וכי תהליכים אלה מושפעים ישירות גם מהסביבה. הרופא הסיני יחפש סימנים של דיסהרמוניה בגוף, וסימנים אלה יעזרו לו להבין את מקור הבעיה. כך הוא גם ידע לטפל בה ולמנוע הישנות של מחלות ותסמינים שונים בעתיד. כמו כן יחפש הרופא חסימות בזרימת ה"צ'" בגוף.
 
בגוף בריא מתקיימת זרימת ה"צ'י" ללא הפרעה. כשיש הפרעה או חסימה בזרימה, מתקיימת מחלה. תפקידו של הרופא הוא לשחרר חסימות אלה, כדי לאפשר זרימת צ'י תקינה ורציפה. הוא עושה זאת בעזרת מחטים המוחדרות לגוף בנקודות (מרידיאנים) מיוחדות. החדרתן משחררת את החסימה.
 
הדבר המייחד את רופא הצ'יקונג היא דרך החדרתן של המחטים. רופא הצ'יקונג יחדיר את המחט בצורה אנרגטית, השונה מדרך החדרתה על ידי הרופא הרגיל. קשה להסביר שוני זה אך דרך ההחדרה המיוחדת הזו מאפשרת לרופא להחדיר את אנרגיית החיים שלו לגוף החולה. בכך הוא מאפשר הבראה.
זה המעט שאני יכול לומר במסגרת זו  על התחום הרחב והעתיק הזה.
 
לסיכום
אני מודע לקושי העצום בו נתקלים מטופלי בהבנת המושגים הבסיסיים ברפואה הסינית. יחד עם זאת אני שואב עידוד מכך כי גובר העניין ברפואה הסינית כדרך לגיטימית לריפוי, הן מצד רופאים והן מצד מטופלים. בשנים האחרונות מתרבים מחקרים המעידים על יעילותו של הדיקור כטיפול. עם הופעתם של מחקרים נוספים, תשתרש הרפואה הסינית ותתערה במערך הרפואה המערבי, כפי שקרה בסין. החשיפה העצומה שיש לרפואה הסינית במערב והעניין העמוק שמגלה התרבות המערבית בתרבויות המזרח תגרום לקירוב והידוק הקשר בין שיטות הטיפול, דבר שיתרום לרווחתם של חולים רבים. אני תקווה שכל זה יקרה בעתיד הקרוב. 
 
ד"ר לו צ'אן גואנג
דוקטור לרפואה סינית וצ'יקונג
”מרכז שן-צ‘י לרפואה שלמה“ - יהוד
(כתיבה ועריכה -  תמי קלייטמן, מנהלת המרכז).